Hlavní cíl ekologické kosmetiky
Na první pohled byste ekologicky vyráběné kosmetické přípravky nejspíš nepoznali od těch vyráběných běžnými, méně eco-friendly procesy. Pokud se ale o toto téma trochu zajímáte, tak rozdíly mezi nimi pochopíte a spatříte hned vzápětí.
Už při samotné výrobě jsou využívány zejména přírodní a biologicky rozložitelné složky. Dále platí, že se zde klade důraz na minimalizaci odpadu a možnost co nejdokonalejší recyklace obalů. A v neposlední řadě ekologická kosmetika využívá zejména zdroje pocházející z ekologického zemědělství, případně fair trade.
Proč dát přednost eko kosmetice?
Možná používáte krémy, pleťové masky, líčidla či hygienické přípravky vyráběné běžnými nadnárodními kosmetickými korporáty. Sice je všichni známe a jsou ověřené, ale šance, že jsou vyráběné s ohledem na životní prostředí, je tu většinou minimální. Takové velké společnosti se sice občas snaží udělat něco udržitelného a ekologického, ale není to jejich hlavní téma.
Proto pokud chcete být krásná, voňavá a přitažlivá, ale zároveň neubližovat přírodě víc než je třeba, je lepší sáhnout po přípravcích vyráběných firmami, které se na ekologickou kosmetiku přímo specializují. Pro ně je to totiž hlavní téma a vědí, že i tento obor může být šetrnější k naší planetě – jen to lidé a zejména manažeři takových firem musejí skutečně chtít.
Podle složek poznáte, co je přírodní
Nejste-li na eko kosmetiku odborníky, možná při výběru budete váhat, podle čeho poznat, zda byla vyráběna skutečně ekologicky. Napovědět vám o tom může její složení:
- Rostlinné oleje a másla (např. kokosový olej, mandlový olej, bambucké máslo) jsou jejími základními složkami, jelikož jsou bohaté na vitaminy a pomáhají hydratovat i chránit pokožku.
- Použití výtažků z aloe vera, heřmánku, růže či levandule zajistí zklidňující a antiseptické vlastnosti kosmetiky
- Přírodní vůně, zejména éterické oleje, dávají produktům vůni a pomáhají uklidňovat mysl i pokožku
- Běžné je používání hydrolátů či květové vody, což jsou tekutiny obsahující stopové množství esenciálních olejů, využívá se do nich například rozmarýn, heřmánek či levandule a dokážou hydratovat a zklidňovat pokožku
Nevýhodou bývá cena
Důvodem, proč se ekologická kosmetika (zatím) nevyrábí ve velkém množství, je zejména její výrobní a poté i prodejní cena. Ta je totiž mnohem vyšší než u běžných kosmetických přípravků. Kdo chce být skutečně ekologický a chránit planetu, ten si tak musí sáhnout hlouběji do peněženky. Ale kdo nemá peněz nazbyt, ten bohužel raději koupí tu klasiku.
Dále si u nás můžete přečíst, jak funguje Permanentní make-up pro trvalou krásu nebo Podle čeho vybrat kabelku do školy.